Važnost prehrane sportaša
Koja je najbolja prehrana za športaše?
Bitno je za svakog športaša da u prehrani bude osigurana potrebna energija, unos 50% nutrijenata više nego što je potrebno, te adekvatna količina vode ovisno o intenzitetu treninga,tjelesnoj težini i vrsti sporta. Niti jedna pojedina namirnica ili nutrijent to nije sposobna učiniti. Raznolika prehrana potrebna je svaki dan. Postoji više načina prehrane da se postignu željeni rezultati i ciljevi.
Jesu li prehrambene potrebe športaša drugačije od običnih?
Profesionalni sportaši, osobe koje treniraju u fitness-u i manje aktivne osobe, sve one trebaju iste nutrijente. S obzirom na intenzitet treninga ili vrstu sporta kojim se bave, neki sportaši imaju veće potrebe za kalorijama i tekućinom.
Zato je potrebni unositi različitu hranu (ugljikohidrate, minerale, vitamine i proteine) kako bi se dobilo povećanje kalorija).
Koliko je kalorija potrebno dnevno?
Dnevni unos kalorija ovisi o više čimbenika: o starosti, konstituciji, vrsti sporta i intenzitetu treninga. Na primjer dizač utega od 115 kilograma treba više kalorija nego 45 kg teška gimnastičarka. Intenzitet treninga može povećati potrebe za kalorijama i to od 1000- 1500 kcal/dan.
Najbolji pokazatelj da li se unose pravilna količina kalorija je praćenje tjelesne težine. Ako se održava pravilna težina tijela znači da je unos kalorija ispravan.
Što je bolje za nadoknadu tekućine- voda ili sportski napitci?
Ovisno o tome koliko je tijelo mišićavo. Naime, 55-70% ljudskog tijela čini voda. Biti hidratiziran, znači održavati nivo tekućine u organizmu. Kada se organizam znoji, znači da se ta tekućina mora nadoknaditi ako se želi postići najbolje za organizam. Tekućina se mora piti prije, za vrijeme i poslije treninga ili natjecanja. Pije li se obična voda ili neki sportski napitak je osobni izbora ukoliko je napor kraćeg trajanja. Ukoliko je opterećenje više od 90 minuta, dobro je osigurati ugljikohidrate putem sportskih napitaka. Takvi napitci obično sadrže 15-18 g ugljikohidrata.
Napitci sa višim sadržajem ugljikohidrata, usporiti će absorpciju, tako mogu organizam dovesti do dehidratacije, grčeva, mučnina ili dijarea. Postoji puno sportskih napitaka na tržištu. Dobro je prije važnih utakmica ili natjecanja eksperimentirati sa napitcima, kako bi tijekom natjecanja konzumirali ono što je za organizam najbolje.
Postoji li neko posebno pravilo o prehrani koje bi sportaši morali pratiti?
Stručnjaci za prehranu i zdravlje preporučuju 55-60% kalorija iz ugljikohidrata, ne više od 30% kalorija iz masti i preostalih 10-15% kalorija iz proteina. Točno određeni postoci određeni su vrstom sporta i intenzitetom treniranja. Takvi vodiči kroz prehranu osiguravaju zdravlje za individue.